Epski duel završen epskom glupošću: Pogrešna izmena koštala Crnogorce poraza od Islanda! - Balkan-Handball.com
Naslovna EHF EURO 2024 Epski duel završen epskom glupošću: Pogrešna izmena koštala Crnogorce poraza od Islanda!

Au, šta se dešava u Minhenu!

I treći meč u grupi C rešen je u poslednjim sekundama. Crna Gora je izgubila od Islanda 31:30 (17:15), golom Gislija Kristjansona i odbranom Gustafsona posle šuta Borozana u poslednjim trenucima.

„Ribari“ su se još jednom provukli zahvaljujući ogromnoj greški protivnika. Pri rezultatu 30:30, na minut i po pre kraja, Elison je promašio zicer, i Crna Gora se spremala u napad za vođstvo.

Međutim, to je uradila katastrofalno. Napravljena je pogrešna izmena, pa je Luka Radović isključen, a posed promenjen. Kristjanson je iskoristio priliku sa igračem više, ali je Crna Gora imala pun poslednji napad za remi.

Šola je pozvao na dogovor, ali ponovo nije imao spreman „specijal“ za ovakvu situaciju. Naredba je bila da se ide na Borozana, a ako ne prođe – da se ide na Borozana. Nekoliko puta je pripremljena akcija za njega, treći put je uspeo da uputi udarac, ali je situacija bila vrlo teška, pa je Gustafson lako odbranio.

Nametnuo je brzo Island svoj ritam- Selektor Gudjondson je izmiksao postavu, dao mnogo više šanse igračima koji su protiv Srbije mahom bili posmatrači, i to je davalo željeni proizvod u vodu vođstva 10:5.

Ali, Crna Gora je od tog trenutka zaigrala najbolje što ume. Nošena čudesnim Nebojšom Simićem, brzo se vratila na gol zaostatka. Možda bi do poluvremena i preokrenula da litvanski arbitri nisu napravili nekoliko očiglednih grešaka u korist nordisjke selekcije.

I u drugom poluvremenu, Simić je držao glavu iznad vode balkanskoj selekciji, a u napadu su se kao džokeri ukazali Vasilije Kaluđerović i Radojica Čepič, koji su individualnim kreacijama veoma naškodili islandskoj odbrani. Gustavson je na poluvremenu zamenio „tankog“ Halgrimsona, odbio nekoliko naleta, ali je Nebojša Simić bio još bolji pred suprotnim golom. Čitavim tokom meča, Luka Radović je bio prvi u kontri, nepogrešiv u šutu. Grbović je dao svoj standardan doprinos, pa su Crnogorci stigli i do izjednačenja, 21:21.

Ukazao se tada u punom sjaju Omar Ingi Magnuson, sa tri uzastopna gola iz igre 1na 1. Poveo je Island 25:22, ali nije bilo gotovo.

Borili su se „Lavovi“ u skladu sa svojim nadimkom, koristili Simićeve bravure da ostanu u igri. Zaigralo je srce kada su serijom 3:0, odnosno golom Mirka Radovića poveli 29:28, četiri minuta pre kraja. Ipak, usledio je gol Gislija Kristjansona uz isključenje Radojice Čepića, izgubljena lopta pa sigurna realizacija Elisona – 30:29 za Island.

Hrabri Borozan ipak donosi poravnanje, a Elison ovoga puta ne koristi višak. Na minut i po pre kraja, nerešeno i lopta za Crnogorce. A onda, u najgorem mogućem trenutku, dogodila se već opisana situacija sa pogrešnom izmenom koja je, ispostaviće se, odlučila pobednika.

CRNA GORA – ISLAND 30:31 (15:17)

Crna Gora: Matović, SIMIĆ (12 odbrana), Bakić, M. VUJOVIĆ 2 (1), Čavor 2, LAZOVIĆ 1, Čepić 3, B. VUJOVIĆ 3, M. RADOVIĆ 3, KALUĐEROVIĆ 4, Božović, Vujačić, L. Radović 3, Anđelić, BOROZAN 5, Grbović 4.

Island: Gustavson (sedam odbrana), HALGRIMSON (sedam odbrana), RIKHARDSON 1, Smarason 1, PALMARSON 3, V. Kristjanson 1, ELISON 3, Jonson 2, G. Kristjanson 3, Gislason, MAGNUSON 7 (3), Valensija 1, VIDARSON 6, ARNARSON, Guđjonson 3.

Crnoj Gori ostaje duel sa Srbijom u 3. kolu, koji bi mogao biti od velike važnosti. Ako „Orlovi“ ne pobede Mađarsku (20.30), Crnogorcima će trijumf doneti mesto u prvom šeširu pred žreb za naredno Svetsko prvenstvo.