Balkan-Handball.com

Smarason razbio Portugal! Islanđani ostali u igri za Tokio!

Island je pobedio Portugal u prvoj utakmici nedeljnog programa u Malmeu , najbolji igrač susreta bio je Aleksander Peterson, a najefikasniji Janus Dadi Smarason sa 8 golova.

Portugal – Island 25:29(12:14)

Malmo Arena

Sudije: Vaclav Horacek (CZE) / Jiri Novotny (CZE)

Portugal: Portela, Ferraz 2, Martins 4, Moreira 1, Silva 1, Salina 1, Rocha, Borges 1, Branquinho 2, Cavalcanti 3, Areia 4, Antunes 1, Frade 2, Magalhaes 3, Quintatna 11 odbrana.

Island: Kristjansson, Palmarsson 5, Elisson 2, Sigurdsson 5, Gislason, Gudmundsson 1, Petersson 5, Gunnarsson 1, Arnasson, Gudjonsson 1, Smarason 8, Gustavson 12 odbrana.

Semafor: 0:4(5.), 1:6(10.), 4:8(15.), 8:11(20.), 10:12(25.), 12:14(30.), 16:16(35.), 18:20(40.), 21:22(45.), 22:24(50.), 23:25(55.)

Dve ekipe koje su prijatno iznenadile sve ljubitelje rukometa susrele su se danas u četrnaest časova u Malemu! Ulog je bio veliki pošto bi poraz bio ravan eliminaciji iako bi ostale teoretske šanse za prolaz dalje i Olimpijske igre. Neverovatno su Islanđani otvorili utakmicu i poveli posle pet minuta sa 4:0. Nastavila je Gudmunsonova selekcija da igra fantastično, pa su njihovi protivnici Portugalci postigli prvi gol tek u devetom minut. Nakon toga nova tri gola za Island koji je poveo 7:1 sredinom prvog dela igre. Sigurdson  i Smarason nosili su igru Islanda u tim momentima, dok sa druge strane Aleksis Borhes bio je jedini strelac u portugalskom sastavu.

Oslobodili su se Fereirini momci pritiska i zaigrali kao što umeju. Usledila je prvo mini serija od 3:0, da bi u periodu od 18. do 21. minuta postigli pet golova i vratili meč u egal. Razigrao se srednji bek Porta, Migel Martins koji je ujedno i najefikasniji igrač Portugala u prvom poluvremenu. Gol nije viđen nakon toga punih pet minuta, da bi usledio novi pad u igri portugalske reprezentacije, te je Island preko Elisona otišao na +3. Ipak Magalaeš je uspeo da se upiše u strelce u poslednjim sekundama prvog dela igre, pa se na odmor otišlo rezultatom 14:12 za Island.

Bolje su Navigatori otvorili drugi deo igre pa su poravnali rezultat prvi put na meču. U narednom napadu Aron Palmarson je postigao svoj prvi put na meču neočekivano kasno. Ponovo je Pereira rizikovao i igrao sa igračem više, a i ovoga puta to mu se isplatilo pošto je posle šest minuta igre u drugom poluvremenu njegova ekipa povela prvi put na meču – 17:16. Isključen je Luis Frade, što Island koristi i ponovo vode dva razlike. Morao je Pereira da reaguje sa tajmautom. Postigao je Areja dva vezana gola pa su Portugalci opet bili na samo -1.

Meč je ušao u poslednju četvrtinu, Magalaeš je promešao islandsku odbranu i postigao gol, ponovo je bilo nerešeno – 22:22. Igralo se u narednim momentima u serijama, Island povede dva, pa Portugal poravna rezultat. Smarason je odigrao najbolju utakmicu u dresu nacionalnog tima postigao je svoj osmi gol i ponovo je Island bio na +2. Pokušao je Silva brzo da realizuje napad, ali ga je Gustafson svojom 12. odbranom osujetio. Tačku na ovaj meč stavlja kapiten Sigurdson, na kraju – 29.25 za Island!