Palička i švedska odbrana ostavili Švajcarsku na -13 - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2020 Palička i švedska odbrana ostavili Švajcarsku na -13

Palička i švedska odbrana ostavili Švajcarsku na -13

Uroš Samardžić

Švedska se sjajno pokazala na premijeri pred domaćom publikom u Geteborgu, pošto je jedan od domaćina turnira održao čas rukometa Švajcarcima, koji su sa gerflora ispraćeni sa  minusom od 13 golova, bilo je 34:21 (20:13). Glavni uzrok ovako visoke pobeke, ili sa druge strane visokog poraza, jesu izuzetno raspoloženi Palička i neverovatna 6-0 odbrana Šveđana.

Sve je funkcionisalo u reprezentacije Švedske baš kako je i zamislio selektor Andreson. Pokretljiva 6-0 odbrana činila je nepremostivu prepreku za Šmida i Švajcarce, koji i kada su uspeli da je probiju, nailazili su na vidno motivisanog Paličku koji je meč završio sa 18 odbrana (37%) i dva postignuta gola. Sa druge strane, u napadu su domaćini bili inspirisani i kreativni, pa se u listu strelaca upisalo čak 11 različitih švedskih igrača. Tokom prvog poluvremena selektor Švajcarske, koja se našla na Evropskom prvenstvu prvi put posle 14 godina, probao je da iznenadi igrom 7 na 6, ali mu to ništa dobro nije donelo, pa je u tim momentima Palička blistao i u napadačkom smislu – postigao je dva gola i podelio tri asistencije u kontra napadu. U prvih 30 minuta, dominirali su Tolbring i Ekdal du Riz sa po pet golova.

U drugom delu su Šveđani u napadu „povukli ručnu“, ali su visok nivo igre u defanzivi konstantno držali. Palička je nastavio sa svojim bravurama, a slektor domaćih je imao luksuz da odmori par igrača u drugih 30 minuta. Ono što može da bude zanimljivo, a ide u prilog dobroj odbrani Švedske, jeste statistički podatak koji kaže da su Švajcarci imali samo jednu više izgubljenu loptu. Na kraju, 34 golova u mreži srednjoevropke zemlje moglo je da označi početak slavlja momaka i navijača u žutim dresovima u Geteborgu.

Kada je reč o listi strelaca, sa po šest golova najefikasniji su bili Tolbring i Nilison, dok je sa druge strane najbolji igrač Švajcarske Andi Šmid mrežu protivnika pogađao četiri puta.