Srpkinje preko Čilea do drugog kruga SP - Balkan-Handball.com
Naslovna Ženski rukomet Srpkinje preko Čilea do drugog kruga SP

Srpkinje preko Čilea do drugog kruga SP

U odlučujućoj utakmici za plasman u drugi krug 26. Svetskog prvenstva za dame, Srbija je opravdala ulogu favorita protiv Čilea.

Obe reprezentacije su u prva dva kola izgubile od Danske i Rumunije, pa je bilo jasno da pobednik ide u drugi krug, ali bez bodova. Srbija nije blistala do 35. minuta, ali je uspela da rutinski ostvari ono što je u javnosti predstavljeno kao prevashodni cilj na ovom takmičenju – pobedi Čile 30:16 (10:6).

Iako su povele sa 3:0, mučile su se izabranice Uroša Bregara do finiša prvog poluvremena. Južnoamerikanke su odgovorile serijom 4:0 i prešle u, ispostaviće se, jedino vođstvo na meču. U 23. minutu na semaforu je pisalo 5:5, što dovoljno govori o učinkovitosti napada.

Ipak, Srpkinje su u završnici prvog dela uspele da se povežu i materijalizuju dobru odbranu pred protivničkim golom. Povele su sa 10:5, pre primljenog pogotka u poslednjim trenucima 30 minuta.

Seriju grešaka u uvodnim minutima drugog poluvremena, Čileanke su kaznile sa tri gola, odnosno prilaskom na 10:9. Međutim, tada kreće furiozna srpska serija kontri i polukontri. Vrlo lako je Srbija napravila niz 7:0 zahvaljujući dobroj odbrani i još boljoj igri u tranziciji. Pitanje pobednika je rešeno, a prednost je rala do maksimalnih 21:11 u 47. minutu.

To je pružilo priliku selektoru Bregaru da promeša karte i da priliku devojkama koje nisu igrale puno u dosadašnjem toku turnira. Nije se to negativno odrazilo na semafor, dva gola Stamenić pomerila su maksimum na 24:13, a prvi Teodore Veličković na velikim takmičenjima na 26:14. Nadovezala se sa dva pogotka Aleksandra Vukajlović za 29:15.

Najefikasnije u reprezentaciji Srbije bila je Aleksandra Stamenić sa sedam golova iz isto toliko pokušaja. Po četiri su dale Sanja Radosavljević i Dunja Radević, jedan manje Edita Nuković, Jovana Jovović i Aleksandra Vukajlović.

Danska, Rumunija i Srbija će u narednoj fazi igrati sa Nemačkom (4), Poljskom (2) i Japanom (0). Naredni rival Srbije je Poljska, 7. decembra od 15.30.