Francuska za zlato! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEURO 2014 Francuska za zlato!

Francuska za zlato!

2 komentari

Francuska će pokušati da se vrati na evropski tron posle debakla na EURO 2012 u Srbiji. U polufinalu EURO 2014 u Herningu, Francuzi su predvođeni sjajnim Lukom Abalom uspeli da slome otpor Španaca 30:27 (12:14) i zasluženo slave.

Nije briljirao Nikola Karabatić, ali je desna strana napada “isfurala Furiju”. Abalo i Port su spektakularnim nastupima dokazali da Francuska ne zavisi samo od učinka bradatog Nišlije, al ii obezvredili vrhunsku partiju Đoana Kaneljasa, čija simultanka nije bila dovoljna za pobedu Svetskog prvaka. Olimpijski pobednik je pokazao da ima više aduta u svojim redovima, i posle 18 meseci i pobede u londosnskom četvrtfinalu, ponovo rastužio susede.

Veliki preokret je viđen već u prvom poluvremenu. Omeje je na samom početku zaledio krv u žilama španskim navijačima, odbranivši tri zicera u prva dva minuta. Francuzi su to materijalizovali na sebi svojstven način i poveli sa 7:2 u 11. minutu. Agresivnom odbranom sa pravovremenim izlascima na bekove i lako postignutim golovima, “Eksperti” su zapretili auditorijumu lišavanjem očekivane neizvesnosti.  Do rezultata 11:6 u 20-om minutu, činilo se da Olimpijski šampioni imaju sve pod kontrolom, a onda je krenula neobjašnjiva kriza. Serija tehničkih grešaka, koja je trajala do kraja poluvremena, omogućila je Španiji da igrom u tranziciji smanji zaostatak i povrati, na startu izgubljeno samopouzdanje.  Španci su naletom 8:1, tokom kojeg je Kaneljas postigao pet golova (poslednja dva sa sedmerca), preokrenuli rezultat in a odmor otišli sa prednošću, 14:12. “El toro furioso” je ostao nerešiva enigma za Trikolore do kraja utakmice, ali je izostala adekvatna podrška ostalih bekova, pre svih Makede koji je šutirao očajno.

Nastavak  je golom započeo Raul Entririos, za maksimalno špansko vođstvo. Period od devet minuta bez pogodka Francuza prekida Valentin Porte, koji je maestralnom igrom tokom čitavog turnira i više nego nadomestio izostanak Barašea. Soreindo, koji je inače dosta dobro zaustavljen, pokreće seriju svog tima od 5:0, tokom koje Nikola Karabatić postiže tek prvi svoj gol. U 37. minutu Francuska je povela sa 18:16. U međuvremenu je Onesta povukao jedan od ključnih poteza. Siril Dimulan je stao na gol umesto Omejea, odbranio sedmerac Kaneljasu (jedini njegov promašaj na meču), a potom još četiri zicera za kratko vreme. Španci su sa dva igrača više dozvolili Abalou da ih “iznenadi” svojim patentima od pre deset godina i tako održi dva razlike, ali ne zadugo. Kaneljas je 17 minuta pre kraja izjednačio na 20:20. Port je potom ponovo zablistao i održavao minimalnu prednost Gala, a u 55-om minutu ponovo doneo plus dva, 27:25. Tomas pogađa sa penala, ali Abalo  dva puta za redom sa bekovskih pozicija prolazi i vara Sijeru, koji u kooperaciji sa Perezom nije uspeo da nadomesti izostanak Arpada Šterbika. Između tih golova Dimulan brani zicer neozbiljom Riveri, tako da je na minut i po do kraja Francuska imala nedostižnih 29:26. Kaneljas je svojim desetim golom smanjio na minus dva, Španci su brzo oduzeli loptu ali je Port presekao pas Tomasa i tako stavio tačku na partiju karijere.

U redovima pobednika Abalo je bio najefikasniji sa osam golova, jednim više od Porta. Narsis i Gigu su postigli po pet, dok se Karabatić samo dva puta upisao u strelce. Na drugoj strani, prvi pratilac dvocifrenog Kaneljasa bio je Aginagalde sa pet golova.